Az „apatestel” kapcsolatban manapság egyre több mindent hallunk. Számos platformon olvashatunk róla, hogy mennyire elfogadottá válik, sőt a nők szemében kifejezetten szexi lehet. Nem ebből az irányból szeretném megközelíteni a témát, hogy a hölgyek mennyire tartják vonzónak ezt az új test „trendet” hanem, hogy mennyire veszélyes is lehet.
Igen veszélyes!
Mit is látunk, ha egy „apatestről” beszélünk? Előre eső vállak, becsületes méretű pocak, előre billenő medence. Ezekből következik többek között, hogy a gerinc görbülete megváltozik a neutrálishoz képest.
Neutrális gerinc: terhelés nélküli optimális tartás. Három szakaszra osztjuk a gerincünket: nyaki szakasz, felső háti szakasz és ágyéki szakasz. Ezeken a szakaszokon a gerinc görbületei váltakoznak lordózisból kifózisba, majd az ágyéki szakaszon újra lordózisba.
Mi is történik egy hanyag elpocakosodott testtartásban?
Ezek a görbületek túlzók lesznek. Vagyis az előre eső vállak miatt azon kívül, hogy a váll mobilitása is veszélybe kerül, a felső háti szakasz „kipúposodik”, hiperkifózis alakul ki, ami miatt komoly terhelést kell elviselniük a nyaki csigolyáknak. A túlzott hastájéki súly miatt, az ágyéki szakasz görbülete is nagyobb ívet vesz fel, ez szerencsés esetben csak kellemetlen hátfájást okoz, de valójában a gerincsérv egyik melegágyát képezi. Mivel a testünk eltér az optimális testtartástól, ezáltal megváltozik a járásunk, a mozgásunk minősége és a légzésünk is, melyek újabb panaszokhoz és mozgásszervi gondokhoz vezetnek.
Ezeken a problémákon nagymértékben segít a rendszeres, tudatos testmozgás és edzés. Hiszen, ha egészséges izomzattal rendelkezünk, például hátizmokkal, akkor kompenzálhatjuk a vállak előre esését és a lapockánk is visszanyeri eredeti funkcióit. Természetesen az edzés csak egy része annak, amire szükségünk van. Ezek mellett rendszeres mobilizálásra is időt kell szakítanunk és persze nem árt, ha a kardiovaszkuláris rendszerünket is fejlesztjük.